שני הכוכבים שעל שמם "כוכבים בחוץ"
תגובה אחרונה 11 אוג 2015 19:31 ע"י . 3 תגובות.
מחבר הודעות
יוסי גלובינסקי

--
29 מרץ 2015 13:10
בסוף השבוע עיינתי עמוקות בשיר "עוד חוזר הניגון" תוך כדי קריאה מכוונת לפי האינדקס בספרו של דן לאור על הביוגרפיה של אלתרמן.
הגעתי למסקנה שהספר "כוכבים בחוץ" הוא לזכרם של שתי דמויות מכוננות בחייו של אלתרמן, האחד הוא אביו יצחק והשניה היא הסבתא סטרנה (כוכבה). סבתא סטרנה שגידלה אותו למעשה והשפיעה עליו רבות נפטרה מסרטן כבד חצי שנה לפני מסירת הספר לדפוס ביולי 37 ואביו יצחק היה חולה בסרטן גרון במהלך השנים 36 עד 39 עבר ניתוחים בצרפת בליווי צמוד של אישתו ובנו.
אלתרמן התלבט עד הרגע האחרון האם לקרוא לספר פונדק השירים או כוכבים בחוץ לדעתי על מנת לא להביא "נחס" לאביו שסבל אז ממחלה קשה אבל היה בחיים.
מדרש רבה הוא הראשון המכנה את יצחק - "כוכבים בחוץ". ישנו מדרש רבה יפה הן בבראשית והן באיכה המוכיח ומתאר את תפילת המלאכים כפי שהיא מופיעה בישעיהו להצלתו של יצחק תוך כדי העקדה: "אז אראלם צעקו חוצה מלאכי עליון יבכיון" מקביל ל :"ויוצא אותו החוצה וספור הכוכבים - כה יהיה זרעך" - הכוכב הראשון בעולם מזרעו של אברהם הוא יצחק. אגב, קדימון לעוד חוזר הניגון, המדרש מכנה שם את יצחק במפורש - "עובר אורח" - כי הוא נולד אחרי שלשרה אמו "חדל להיות אורח כנשים".
הכוכב השני בכוכבים בחוץ הוא הסבתא סטרנה פרידה - כוכבה שמחה, הקרויה על שם אשתו ובתו של מייסד חסידות חב"ד בעל התניא.
אקי

--
30 מרץ 2015 23:42
יוסי תודה
הצלחת שוב להדהים אותי
יוסי גלובינסקי

--
31 מרץ 2015 17:26
לאקי
ממש תודה לתודה מהאדם הכי ראוי מכל בחינה אפשרית לחוות דעה על מה שכתבתי לעיל.
חג פסח שמח לך ולמשתתפי הפורום ולכל בית ישראל
אריה גלאון

--
11 אוג 2015 19:31
אין לי ספק שד"ר גלובינסקי ואקי הביאו אותי להחלטה לעסוק בשבועות הקרובים באלתרמן


---
Active Forums 4.1