הפורום
חטיבת גולני - רצועת עזה
תגובה אחרונה 03 נוב 2023 16:11 ע"י . 1 תגובות.
גרסה להדפסה
מיון:
הקודםהקודם הבאהבא
מחבר הודעות אינפורמטיבי
אריה גלאון

--
20 אוק 2023 12:01 צטטצטט הגבהגב
יצא לי לשוחח אתמול עם ד"ר גלובינסקי על אירועי ה7.10.23 ובין השאר על לוחמת גדוד 13 גולני בהם ו 41 נופליו. בהקשר זה מפנה תשומת ליבכם לראשית ההיסטוריה של גדוד 13 במלחמת השחרור כפי שבאה לידי ביטוי בדברי ד"ר גלובינסקי ב "ליל תמורה"- עמוד 3 בפורום.
יוסי גלובינסקי

--
03 נוב 2023 16:11 צטטצטט הגבהגב
אלתרמן בנוסח ראשון של "ליל תמורה":

ובעוד חיל המוכים אש משיב בלי חשך
וטורח בינו לרודפיו לשים רווח
לא נחלץ אליו צבא המישור וחשך
ישועה כי על ככה צווה הוא מטבע-
הדברים, כי נועד קרב החוף להיות פח
לאויב – על כוחו להיות אבן-שואבת.

והבריקה עורמת שדה-קרבות, העורמה
שאיננה אחות לעורמת הבצע
ולעורמת האישה והאיש. עד חורמה
תכה גדוד וזכה תישאר בלי פשע.

גדוד 13 מבצע "חורב" 1948:
פועל במרכז רצועת עזה משמש הטעיה לצבא המצרי לצורך עקיפה של הכוח העיקרי שכיתר את הצבא המצרי ברצועת עזה והביא לכניעה מעשית וחצימה על הסכם שביתת הנשק וסיום מלחמת השחרור:

23 בדצמבר 1948, משלט 86. זר, לו היה מביט בחבורת החיילים שעמדו על הגבעה הסמוכה לוואדי בואכה כביש עזה-רפיח, היה ודאי תמה על המחזה המוזר. מסביב נורו קליעים מכל עבר, פגזים התפוצצו, ואילו חבורת החיילים, ובראשה קצין, עמדה על הגבעה הזעירה וכולם צעקו יחדיו: "גדוד 13 לא נשבר! גדוד 13 לא ייסוג!" "גדוד 13 לא נשבר! גדוד 13 לא ייסוג!" הקצין, עוזי פיינרמן, מפקד מחלקה בפלוגה ג', עמד על הגבעה בכניסה לוואדי, כדי לחסום מספר חיילים מהגדוד, שרצו לרדת לוואדי ולהימלט מהתופת שניחתה עליהם לאחר שאזלה להם התחמושת. השאר ניסו להיאחז בגבעה 86, להסיט אליהם את האש המצרית ובכך לסלול את הדרך דרומה לחטיבות של צה"ל...."
ככל הנראה 41 הרוגים (למעלה מ40...)

גדוד 13 מבצע "חרבות ברזל" 2023:
לוחמי גדוד 13 של חטיבת גולני, שאיבד 41 לוחמים ב-7 באוקטובר ולוחמי שריון מגדוד 53, נתקלו הלילה במספר חוליות מחבלים בשטח רצועת עזה בו הם פועלים כבר מספר ימים. המחבלים ביצעו לעברם ירי של טילי נ״ט והפעילו לעברם מטענים רבים. במהלך הקרב ההרואי מחבלים ניסו לטפס על הכלים של הלוחמים - וחוסלו. במקביל, הכווין הכוח כלי טיס וכוחות ארטילריה לתקיפות מהאוויר. מפקד גדוד 13, סגן אלוף תומר: "הם הרוגים ואנחנו ממשיכים בתמרון עד הניצחון"
מפקד גדוד 13, סגן אלוף תומר, אמר: "במהלך העצירות מחבלי חמאס קפצו מתוך פירים, הקיפו אותנו ממספר מקומות, ירו עלינו אר פי ג'י וניסו להגיע לנמרים שלנו ולהניח עליהם מטענים". "בזכות היערכות טובה הצלחנו לפגוע בהם להרוג את חלקם ולהדוף את השאר. הפעלנו אש מהאוויר, הפעלנו ארטילריה ממרגמות והסתערנו עליהם עם הנמרים. התוצאה הייתה שהם הרוגים ואנחנו ממשיכים בתמרון עד הניצחון".


תגובה מהירה
toggle
  שם משתמש:
נושא:
גוף:
קוד אבטחה:
CAPTCHA image
הכנס את הקוד המוצג למעלה בתיבה למטה

שלח
Active Forums 4.1